کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

هشدار رئیس جامعه دامپزشکان درباره افزایش تب مالت در اثر مصرف لبنیات فله ای

رئیس جامعه دامپزشکان ایران نسبت به افزایش بیماری تب مالت در اثر مصرف لبنیات سنتی و فله ای بدون شناسنامه خبر داد و گفت: فقط در صنایع لبنی، شیر خام دارای کیفیت استفاده می شود.

هشدار رئیس جامعه دامپزشکان درباره افزایش تب مالت در اثر مصرف لبنیات فله ای

پیام محبی در نشست خبری افزود: مصرف شیر و محصولات فله ای هیچ تضمینی ندارد و مبتلایان به هر گونه بیماری نمی توانند فروشندگان این محصولات را محکوم کنند.

محبی ادامه داد: هیچ فرآورده لبنی به صورت ارگانیک تولید نمی شود و فرآورده های عرضه شده در واحدهای لبنیات سنتی، معمولا محصولاتی است که از کارخانه ها به دلیل بی کیفیتی یا برخی مشکلات مرجوع می شود. 

وی گفت: کارخانه های لبنی به برند و در نتیجه کیفیت تولید اهمیت می دهند، بنابراین شیرهای باکیفیت در کارخانه ها مصرف می شود و آن دسته از محصولاتی که کیفیت پایینی دارند و از کارخانه برگشت می خورند، در واحدهای سنتی به مردم عرضه می شوند. 

رئیس جامعه دامپزشکان ایران از اینکه با وجود افزایش واکسیناسیون علیه بیماری بروسلوز دامی، شیوع بیماری تب مالت در انسان زیاد شده است ابراز نگرانی کرد.

رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران تاکید کرد مرغ سبز تولید شده، ارگانیک نیست و فقط عاری از آنتی بیوتیک تولید می شود. 

** ایران بیشترین فارغ التحصیلان دامپزشکی جهان را دارد 

محبی اعلام کرد بیشترین فارغ التحصیلان دامپزشکی در دنیا مربوط به ایران است. 

این مسئول گفت: نیاز کشور به فارغ التحصلان دامپزشکی سالیانه 450 تا 550 نفر است؛ در حالی که هم اکنون سالیانه 1600 تا 1800 نفر دامپزشک در کشور ما فارغ التحصیل می شوند که این موضوع به بروز مشکل در بازار کار منجر می شود. 

به گفته وی، بیشترین اشتغال در زمینه دامپزشکی مربوط به بخش حیوانات خانگی است. 

رئیس جامعه دامپزشکان ایران اعلام کرد در سال 1382 هشت کلینیک دامپزشکی در کشور فعال بود که هم اکنون شمار آنها به 300 تا 400 مورد و 10 تا 12 بیمارستان دامپزشکی در تهران رسیده است. 

وی ادامه داد: هنوز دفتر حیوانات کوچک در سازمان دامپزشکی کشور برای سیاستگذاری تشکیل نشده است اما در این سازمان یک کارشناس را برای پیگیری برخی موضوع های مرتبط گمارده اند. 

محبی گفت: با وجود تلاش های صورت گرفته هنوز ناظران دامپزشکی از کارفرمایان خود حقوق می گیرند که این وابستگی مالی می تواند عوارض بهداشتی زیادی در امنیت غذایی جامعه داشته باشد. 

وی افزود: اگر روند تولید و نظارت درست باشد نباید کیفیت داروهای تولید داخل پایین تر از تولیدات خارجی باشد. 

** برگزاری نوزدهمین کنگره ملی دامپزشکی 

محبی درباره برگزاری نوزدهمین کنگره ملی دامپزشکی از ششم تا هشتم اردیبهشت ماه گفت: تاکنون نزدیک به 900 مقاله علمی به دبیرخانه کنگره رسیده و مقرر شده است 80 میزگرد علمی در این کنگره برگزار شود.

به گفته وی، این کنگره هر دو سال یکبار برای بیان مشکلات علمی و صنفی برپا می شود.

سال 1393 هجدهمین کنگره ملی دامپزشکی در سالن همایش های رازی برگزار شد. 

منبع : خبرگزاری ایرنا

دسته بندی:
برچسب ها : افزایش تب مالت در اثر مصرف لبنیات فله ای , تب مالت , تب مالت در اثر مصرف لبنیات فله ای , رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران , پیام محبی , شیر خام , صنایع لبنی , مصرف لبنیات سنتی و فله ای بدون شناسنامه , شیرهای باکیفیت در کارخانه ها مصرف می شود , مرغ سبز تولید شده، ارگانیک نیست و فقط عاری از آنتی بیوتیک , فارغ التحصلان دامپزشکی , بیشترین اشتغال در زمینه دامپزشکی مربوط به بخش حیوانات خانگی , سازمان دامپزشکی کشور , برگزاری نوزدهمین کنگره ملی دامپزشکی , ایران بیشترین فارغ التحصیلان دامپزشکی جهان را دارد ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد