کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 04 اسفند 1402
کشاورزی روز

توسعه کاشت نهال کهور پاکستانی با هدف بیابان زدایی در استان هرمزگان

کاشت نهال کهور پاکستانی با هدف بیابانزدایی و تامین بخشی از خوراک دام در استان هرمزگان توسعه می یابد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان هرمزگان با اعلام این مطلب  گفت: از دهه 50 تا کنون 32 هزار هکتار گونه کهور پاکستانی در این استان کاشته شده و از سال 74 به بعد این گونه ها فقط در طرح های بیابانزدایی و تثبیت شن های روان مورد استفاده قرار گرفته اند.
دکتر امید ذاکری افزود: در طرح های جنگلکاری در استان هرمزگان رویکرد ما استفاده از گونه های ایرانی مانند چوج، کهور ایرانی، کنار و آکاسیا است.
وی با بیان این که گونه کهور پاکستانی نسبت به کهور ایرانی، مقاومت بیشتری به شوری خاک و کم آبی دارد، اظهار داشت: اگر این گونه در مجاور رویشگاه های طبیعی جنگلی کاشته شود، ممکن است اثر منفی در آبرسانی به گونه های بومی داشته باشد، اما کاشت آن در اراضی ماسه ای، تهدیدی برای گونه های بومی محسوب نمی شود. 
ذاکری در مورد هزینه کاشت نهال کهور پاکستانی اعلام کرد: هزینه توسعه هر هکتار نهال کهور پاکستانی، سه میلیون تومان است و درهر هکتار حداقل 400 اصله نهال کاشت می شود .
وی تصریح کرد: میوه درختان کهور پاکستانی دارای پروتیین قابل توجهی است و تا 30 درصد جیره غذایی دام را تامین می کند، از این رو دفتر جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصمیم گرفته است از این گونه به منظور کاهش فشار بر مراتع طبیعی توسط دام ها، استفاده کند.
مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیز داری استان هرمزگان در همین حال اذعان داشت: در سال های خشکسالی، استفاده از میوه درختان کهور پاکستانی برای خوراک دام که با مشکل تغذیه روبرو بودند کمک زیادی کرد.
وی استفاده از سرشاخه های درختان کهور پاکستانی برای تهیه مصنوعات چوبی و ادغام آن با سرشاخه های درختان نخل را از دیگر مزایای این گونه عنوان کرد و گفت: بهره برداری از میوه و سرشاخه کهور پاکستانی با کمک جوامع محلی در برنامه های این اداره کل قرارگرفته است.

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی

دسته بندی:
برچسب ها : توسعه کاشت نهال کهور پاکستانی , کاشت نهال کهور پاکستانی , نهال کهور پاکستانی , کهور پاکستانی , بیابان زدایی و تامین بخشی از خوراک دام در استان هرمزگان , بیابان زدایی استان هرمزگان , بیابان زدایی , استان هرمزگان , هرمزگان , استفاده از سرشاخه های درختان کهور پاکستانی برای تهیه مصنوعات چوبی , میوه درختان کهور پاکستانی دارای پروتیین قابل توجهی است , هزینه توسعه هر هکتار نهال کهور پاکستانی , هزینه کاشت نهال کهور پاکستانی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

اين نظر توسط پاپایا در تاريخ 1400/01/15 و 0:23 دقيقه ارسال شده است.
متاسفانه گونه کهور پاکستانی یکی از محاجم ترین درخت در اکوسیستم بومی است وتجربه نشان داده است تمام گونه های درختان وحتی بوته های بومی را از بین می برد والان خیلی از کشورها کاشت آن را ممنوع کردند مضرات کهور پاکستانی بیشتر از منافع آن است ولی در کشور ما کاشت آن را افتخار می دانند در ضمن کافی است قسمت کمی از منطقه کاشته شود درمدت کوتاهی تمام منطقه را فرا می گیرد و تمام گونه های بومی را نابود می کند در حاشیه جاده میناب،بندرعباس کاشته شده که تا فاصله سی کیلومتر به صورت خودرو ادامه پیدا کرده است که باعث از بین رفتن نخلستانها و زمین های دیمی زیادی شده است
کد نمايش نظرات

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد