کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 13 آذر 1402
کشاورزی روز

کلنگ زنی گلخانه فوق مدرن پرورش گل های شاخه بریده با سیستم cchp , opac در استان همدان

در بازدید وزیر جهاد کشاورزی از پروژه های استان همدان ، گلخانه فوق مدرن پرورش گل های شاخه بریده با سیستم cchp , opac برای نخستین بار در خاورمیانه به مساحت 60 هزار متر مربع کلنگ زنی شد که البته در مراسم کلنگ زنی این پروژه وزیر گفت: طرح توسعه گلخانه ها در دستور کار دولت قرار دارد به ویژه که گل های شاخه بریده در بازار مصرف ایران و جهان، دارای جایگاه خاصی است.

وی ادامه داد: مصرف آب در کشت های گلخانه ای 90درصد کاهش می یابد، یعنی با مصرف 10 درصد آب می توان معادل تولید در فضای باز تولید داشت و از مازاد آب مصرفی جهت انجام سایر کشت ها و تولید سایر محصولات بهره گرفت یا این میزان را ذخیره سازی نمود.

 حجتی در ادامه ضمن قدردانی از کشاورز مجری گلخانه مذکور یاداور شد: امید است با سرمایه گذاری انجام شده و حمایت های دولت کشت های گلخانه ای در استان توسعه یافته و بدینوسیله راهکاری جهت مقابله با بحران کم آبی در استان چاره اندیشی گردد.

حجتی در ادامه در خصوص تسهیلات قابل پرداخت در این زمینه اظهار داشت از محل صندوق توسعه، تسهیلاتی برای توسعه کشت های گلخانه ای تخصیص یافته و با توجه به ابلاغ صورت گرفته در بودجه، 10درصد از محل صندوق توسعه به بخش کشاورزی اختصاص داده شده که از این محل می توان جهت توسعه کشت های گلخانه ای بهره برد.

نصرت اله زمانی پیمان، مجری طرح گلخانه مذکور در ادامه ضمن قدردانی از حضور وزیر جهاد کشاورزی به منظور کلنگ زنی پروژه، از حمایت های دولت در این زمینه فدردانی کرد و اظهار داشت: در راستای انجام فعالیت هایی برای توسعه بخش کشاورزی، حتی اگر تسهیلات پرداخت نشود نیز ما باید برای توسعه کشاورزی استان فعالیت کنیم.

وی افزود: ما همت کرده ایم و برای انجام فعالیت های خود به پشتیبانی مادی و معنوی دولت نیازمند هستیم.

رنجبر ضرابی، رییس سازمان جهاد کشاورزی نیز در این مراسم کلنگ زنی عنوان کرد: این پروژه ظرف مدت زمان 14 ماه به بهره برداری خواهد رسید.

رنجبر ضرابی افزود: گلخانه مذکور مجهز به سیستم حرارت مرکزی است و در تولید محصول از 13 نوع پایه وارداتی گل رز بهره خواهد جست.

وی گفت : این گلخانه با سرمایه گذاری 30میلیون یورویی و آورده 3 میلیارد تومانی مجری طرح به انجام خواهد رسید.

رنجبر ضرابی در ادامه ضمن اشاره به سطح 8 هزار متر مربعی گلخانه های تولید گل های شاخه بریده در استان اعلام کرد: هم اکنون سالانه یک میلیون گل شاخه بریده در همدان تولید می شود. همچنین سطحی بالغ بر 792 هزار متر مربع گلخانه سبزی و صیفی با توان تولید بیش از 28 هزار تن محصول سبزی و صیفی در این استان ایجاد گردیده است.

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی:
برچسب ها : کلنگ زنی گلخانه فوق مدرن پرورش گل های شاخه بریده , استان همدان , مصرف آب در کشت های گلخانه ای 90درصد کاهش می یابد , گلخانه فوق مدرن پرورش گل های شاخه بریده , کشت های گلخانه ای , گلخانه , گلخانه فوق مدرن پرورش گل های شاخه بریده با سیستم cchp , opac برای نخستین بار در خاورمیانه , opac ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد