کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

ضبط و معدوم سازی 101 تن انواع محصولات کشاورزی قاچاق در هفته گذشته

رییس سازمان حفظ نباتات کشور از کشف، ضبط و معدوم سازی 101 تن انواع محصولات کشاورزی قاچاق در هفته گذشته در مرز بازرگان استان آذربایجان غربی خبر داد.

محمدعلی باغستانی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، گفت: این محموله شامل بیش از 71 تن گوجه فرنگی، 30 تن گردو، 23 تن لیموترش و مابقی پرتقال، آناناس، گلابی، آلو، هلو، شلیل و غیره بوده است.

وی اظهار داشت: همچنین در یک هفته اخیر یک محموله 15 تنی لیموترش بدون شناسنامه و گواهی مبداء توسط این سازمان در هرمزگان کشف و امحاء شد.

**مرزبانی در کنترل قاچاق میوه همکاری نمی کند

وی از عملکرد مرزبانی جمهوری اسلامی برای کنترل و برخورد با قاچاقچیان و نداشتن همکاری مناسب با سازمان حفظ نباتات کشور در مرزها گلایه کرد و گفت: مرزبانی در زمینه واردات غیرمجاز محصولات کشاورزی از جمله واردات میوه غیرمجاز با ما همکاری لازم را نمی کند. با ورود یک محموله غیرمجاز انواع آفات خطرناک به کشور وارد می شود و برخورد با آنها میلیاردها تومان هزینه بر دوش دولت می گذارد.

باغستانی افزود: به طور مثال با واردات محموله زیتون در دهه 1380 آفت مگس زیتون به کشور وارد شد و تاکنون با این آفت دست به گریبان هستیم و برای مبارزه با مگس زیتون 40 میلیارد ریال(چهار میلیارد تومان) از ستاد بحران کشور بودجه گرفتیم. 

وی با بیان این که در 2 سال گذشته میزان خسارت مربوط به باغات زیتون معادل 600میلیارد ریال(60 میلیارد تومان) بوده است، افزود: سال گذشته به دلیل انجام پیش آگاهی های لازم میزان خسارات باغات زیتون به کمتر از یک درصد رسیده است.

** ورود 20 آفت قرنطینه ای در20 سال اخیر 

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید براین که براساس سیاست های وزارت جهاد کشاورزی واردات انواع میوه به غیر از آناناس،‏‏‏‏ ‏موز، انبه و نارگیل همچنان ممنوع است، تصریح کرد: ورود آفات ناشی از قاچاق میوه تأثیر قابل توجهی بر افزایش خسارات باغات و مزارع و در نهایت تولیدات داخلی دارد. در 20 سال اخیر بین 15 تا 20 نوع آفت قرنطینه ای از جمله جاروک لیموترش، کرم ساقه خوار برنج به کشور وارد شده که برخی از این آفات تمامی تولیدات کشاورزان را از بین برده و خانمان سوز بوده است.

**امحای 14 هزار هکتار باغ لیموترش طی سال گذشته 

وی با بیان این که دیگر امکان استفاده از لیموترش رقم مکزیکی با وجود آفت جاروک لیموترش در کشور وجود ندارد، اضافه کرد: سال گذشته به علت شیوع بیماری جاروک لیمو ترش در استان های هرمزگان‏ و جنوب کرمان ناچار به امحای 14 هزار هکتار باغ شدیم که به تازگی این نوع آفات به باغات استان فارس نیز سرایت کرده است و مجبوریم رقم و خط این نوع محصول را تغییر دهیم.

** لزوم عرضه سموم با نام تجاری از سال 1396

باغستانی درباره ثبت و سفارش سم گفت: برای کیفی سازی واردات و تولید سم در کشور‏‏ فرایند ثبت تجاری سموم الزامی شده است، به نحوی که در گذشته شرکت ها سم را با نام عمومی به ثبت می رساندند و امسال این مهم ساماندهی می شود. 

وی اضافه کرد: سال گذشته 19 قلم سم پرخطر از لیست سموم مصرفی کشور حذف شد و تاکنون 250 نوع برند سم درخواست ثبت تجاری داده اند که این مهم در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی درحال بررسی است.

وی افزود: از سال گذشته اقدام های ات لازم انجام شده است اما به طور قطع عرضه سموم با نام تجاری از سال 1396 الزامی می شود.

**ساماندهی 1300 واحد باقیمانده فروشگاه غیرمجاز سم تا 6 ماه آینده 

باغستانی به شناسایی و ساماندهی فروشگاه های غیرمجاز سم در کشور اشاره کرد و گفت: در یک سال اخیر بین 3 هزار و 500 تا چهار هزار فروشگاه غیرمجاز سم در کشور شناسایی شده که با پیگیری های وزیر جهادکشاورزی هر 15 روز یکبار این موضوع با جدیت در دست ساماندهی است. از این میزان یک هزار و 300 فروشگاه غیرمجاز سم به مدت 6 ماه مهلت دارند تا برای ادامه فعالیت های خود نسبت به دریافت مجوزهای لازم اقدام کنند.

**هنوز اعتباری بابت طرح سلامت به سازمان حفظ نباتات تعلق نگرفته است

رییس سازمان حفظ نباتات پیشگیری و توجه به سلامت از مرزعه تا سفره غذای مردم را از نکات حایز اهمیت برشمرد و گفت: به دلیل توجه نکردن به بخش سلامت در تولید محصولات کشاورزی تمامی این اعتبار به بحث درمان در وزارت بهداشت تخصیص می یابد که باید نگرش در این خصوص تغییر یابد.

باغستانی تاکید کرد، در واقع باید سلامت جامعه از مزرعه شروع و تا سفره مردم دنبال شود نه این که تمام این توجهات به درمان اختصاص یابد.

وی ادامه داد: براساس طرح پیشنهادی برای تولید سلامت محور صیفی جات، دراین باره فقط برای یک قلم گوجه فرنگی 60 میلیارد ریال(6 میلیارد تومان) از بودجه سلامت قرار بود با مساعدت وزارت بهداشت به این سازمان اختصاص یابد که تا کنون حتی 6 ریال نیز به این بخش اختصاص نیافته است.

وی اضافه کرد: ما با بودجه اندک خودمان طرح را به صورت پایلوت آغاز کردیم و این در حالی است که اگر پیش از سفره به تولید محصولات غذایی توجه شود شاید آنقدر برای درمان هزینه نکنیم.

**واردات گیاهان زینتی بونسای از چین و 11 کشور همسایه ممنوع است

رییس سازمان حفظ نباتات وزارت کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت قرنطینه کردن انواع بذر گیاه و میوه اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته نوعی نهال گیاهان زینتی تحت عنوان بونسای وارد قرنطینه شد که در فاصله زمانی 6 تا 2 سال عملیات قرنطینه ای متوجه آفت آن شدیم تا حدی که گلخانه امحاء شد.

وی افزود: به همین منظور واردات گیاهان زینتی از جمله بونسای از چین و 11 کشسور همسایه آن کماکان ممنوع است.

وی درباره قرنطینه محصولات صادراتی در سال گذشته گفت: 500 هزار تن سبزی و صیفی،‏ 14 هزارو 739 تن پسته‏ ، 14 هزارو 247 تن کشمش ‏، پنج هزار و 500 تن خشکبار و 3 هزار و 572 تن خرما به شکل قرنطینه ای صادر شده است.

باغستانی درباره واردات قرنطینه ای در سال گذشته گفت: 2 میلیون تن گندم و مابقی مربوط به جو، کنجاله، پنبه ، موز، برنج، چوب و ذرت بیشترین محصولات وارداتی بودند که قرنطینه شده اند.

وی اظهار داشت: در گزارش سه ماهه قرنطینه ای داخلی کشور 296 هزار هکتار برای آفات قرنطینه داخلی داشته ایم و در پنج ماه اول امسال یک میلیون و 500 هزار تن وارد کردیم و پیاز گل زینتی رز و 38 میلیون پیاز گل سنتی از قرنطینه وارد شد که بیشترین ان مربوط به پیاز گل گلایل وارد شد.

**قرنطینه محصولات کشاورزی صادرات به روسیه مشکلی ندارد 

وی درباره صادرات محصولات کشاورزی به روسیه و مشکلات قرنطینه گفت: در مرز داغستان 500 کامیون ایرانی برای تایید گواهی بهداشت متوقف شده بود، اما اکنون ارتباط خوبی با روسیه در این زمینه به ویژه در حوزه قرنطینه گیاهی برقرار کردیم به طوری که سازمان حفظ نباتات سامانه ای را طراحی کرده که گواهی بهداشت به صورت الکترونیکی و با ثبت یک شماره ارایه می شود. این سامانه از مهر ماه کار خود را آغاز خواهد کرد.

به گفته وی‏، امسال مدیریت و مبارزه با آفات در مجموع در سطح 12.1 میلیون هکتار بوده که از این میزان دو میلیون و 550 هزار هکتار در باغات، ، 9 میلیون 380 هزار هکتار زراعی و 100 هزار هکتار مبارزه با ملخ و 60 هزار هکتار مبارزه با جوندگان‏، 2 میلیون و 80 هزار هکتار مبارزه با سن غلات‏ و 66 هزار هکتار با زنگ زرد و 3 میلیون و 800 هزار هکتار مبارزه با علف هرز است.

وی درباره مبارزه با آفت پسیل پسته گفت: 480 هزار هکتار سطح مبارزه شیمیایی و 30 هزار هکتار مبارزه غیرشیمیایی انجام شد که امسال سطح پیش آگاهی در 35 هزار هکتار صورت گرفته است.

وی درباره نخلیات نیز گفت: 119 هزار هکتار مبارزه شیمیایی و 40 هزار هکتار مبارزه غیرشیمیایی در نخیلات صورت گرفته است.

 

منبع : خبرگزاری ایرنا


دسته بندی:
برچسب ها : مرزبانی در کنترل قاچاق میوه همکاری نمی کند , ورود 20 آفت قرنطینه ای در20 سال اخیر , امحای 14 هزار هکتار باغ لیموترش طی سال گذشته , لزوم عرضه سموم با نام تجاری از سال 1396 , ساماندهی 1300 واحد باقیمانده فروشگاه غیرمجاز سم تا 6 ماه آینده , هنوز اعتباری بابت طرح سلامت به سازمان حفظ نباتات تعلق نگرفته است , واردات گیاهان زینتی بونسای از چین و 11 کشور همسایه ممنوع است , قرنطینه محصولات کشاورزی صادرات به روسیه مشکلی ندارد ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد