کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

متولد شدن ۲۰ تمساح پوزه کوتاه مردابی در سایت تحقیقاتی ریکوکش چابهار

طی هفته‌های گذشته بیست نوزاد تمساح پوزه کوتاه (گاندو) در سایت تحقیقاتی ریکوکش چابهار متولد شدند.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از همشهری آنلاین ؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: مرکز تحقیقات تمساح چابهار در زمینی به وسعت ده هکتار احداث شده که دارای دو استخر خاکی بزرگ به ابعاد ۵۰ در ۱۰۰ متر جهت نگه‌داری و مراقبت تمساح‌های بالغ و نیز محوطه نگه‌داری نوزادان تمساح و تمساح‌های جوان می‌باشد.

محمودی اظهار داشت: در محوطه این مرکز گیاهان بومی و سازگار با اکوسیستم منطقه کاشته شده و هم اکنون پوشش گیاهی متراکم و مناسبی برای زندگی و زاد و ولد تمساح‌ها ایجاد شده است.

در حال حاضر حدود هفتاد تمساح در این مرکز زندگی می‌کنند که بصورت دستی بوسیله مرغ زنده تغذیه می‌شوند.

ایستگاه ریکوکش چابهار در حوالی روستای درگس واقع در کیلومتر ۳۰ محور ارتباطی جکیگور - چابهار در حریم رودخانه سرباز با هدف تحقیقات و تکثیر و پرورش تمساح پوزه کوتاه مردابی در شرایط اسارت در سال ۱۳۸۹ راه‌اندازی شد.

در طبیعت به دلیل مخاطرات زیاد به طور معمول کم‌تر از ۲ درصد تخم‌های تمساح پوزه کوتاه به مرحله بلوغ می‌رسند و با توجه به در معرض انقراض بودن این گونه، تکثیر و مراقبت از تخم‌های تمساح در اسارت و رهاسازی تمساح‌ها پس از گذراندن دوران آسیب‌پذیری و رسیدن به بلوغ و در طبیعت می‌تواند یکی از روش‌های موثر در حفظ نسل این گونه ارزشمند به شمار رود.

دسته بندی:
برچسب ها : سایت تحقیقاتی ریکوکش چابهار , مرکز تحقیقات تمساح چابهار , تمساح چابهار , ایستگاه ریکوکش چابهار , تحقیقات و تکثیر و پرورش تمساح پوزه کوتاه مردابی , تحقیقات و تکثیر و پرورش تمساح پوزه کوتاه مردابی در شرایط اسارت , تخم‌های تمساح پوزه کوتاه , متولد شدن ۲۰ تمساح پوزه کوتاه مردابی , تمساح پوزه کوتاه مردابی , تمساح ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد