کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

کشف راز خواص حفاظتی چای سبز

نوشیدن منظم چای سبز باعث محافظت مغز می شود.

به گزارش ایانا و به نقل از ساینس دیلی (Science Daily)، محققان دانشگاه نیوکاسل به تازگی اعلام کردند این نوشیدنی باستانی چینی نقش اساسی در محافظت بدن مقابل سرطان ایفا می کند.

دکتر اد اوکلو (Ed Okello) و همکارانش می خواستند بدانند آیا خاصیت محافظتی چای سبز (که قبلا در چای دم کرده و هضم نشده مشاهده شده بود) پس از هضم در بدن پابرجا می ماند یا نه.

گوارش یا هضم یک روال مهم است که بدن ما با انجام آن، عناصر غذایی مورد نیاز خود را به دست می آورد. اما دکتر اوکلو می گوید به همین دلیل صرف این که بگویند غذایی که در دهان می گذاریم خواص سودمندی دارد، نمی توانیم بپذیریم ترکیبات آن جذب بدن می شود.

دکتر اوکلو، استاد دانشکده کشاورزی و توسعه روستایی دانشگاه نیوکاسل گفت: نتایج این تحقیق واقعاً ما را متعجب کرد. چون متوجه شدیم موقعی که چای سبز به کمک آنزیمهای معده هضم می شود، ترکیبات شیمیایی آن در عمل علیه انگیزاننده های آلزایمر از شکل هضم نشده این چای موثرتر هستند.

وی گفت: همچنین معلوم شد این ترکیبات هضم شده، خواص ضد سرطانی زیادی دارند و به طور چشمگیری از رشد سلولهای تومور مورد استفاده در این آزمایشها جلوگیری می کنند.

دو ترکیبی که در گسترش بیماری آلزایمر نقش دارند هیدروژن پر اکساید و یک پروتئین به نام بتا آمیلوئید هستند. تحقیقات قبلی نشان داده بود پلی فنلهای چای سیاه و سبز دارای خواص محفاظت از اعصاب هستند و این کار را از طریق اتصال به ترکیبات سمی و محافظت از سلولهای مغز انجام می دهند.

پس از هضم چای، پلی فنلها تجزیه می شوند و شش ترکیب پدید می آورند.

دکتر اوکلو گفت: ما باید در زمینه تبلیغ خواص سودمند مواد غذایی بسیار دقیق عمل کنیم. ترکیبات غذایی زیادی هستند که غنی از ترکیبات شیمیایی مفید هستند. اما معلوم نیست بعد از هضم، خواص خوب خود را حفظ نمایند.

محققان در ادامه بررسی خود قصد دارند بفهمند آیا این ترکیبات سودمند در خلال گوارش در افراد سالم مصرف کننده چای تولید می شوند یا نه.

دکتر اوکلو گفت: عوامل زیادی در کنار یکدیگر در جلوگیری از بیماریهایی مانند سرطان و زوال عقل موثر هستند: تغذیه خوب، ورزش زیاد و شیوه زندگی./

 مترجم: سید محسن سنجری

منبع : خبرگزاری کشاورزی ایران


دسته بندی: خواص گیاهان دارویی,گیاهان,
برچسب ها : چای سبز , آلزایمر , چای , خواص چای سبز , جلوگیری از بیماریهایی مانند سرطان و زوال عقل , خواص ضد سرطانی ,

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد