کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

معرفی رشته کارشناسی مهندسی منابع طبیعی جنگلداری

ایران ، اگرچه از نظر ذخایر منابع طبیعی نظیر نفت، گاز، برخی سنگهای معدنی و ... جزء چند کشور برتر جهان است اما از نظر سطح زیر پوشش جنگلها بنا به اطلاعات موجود در ویکی پدیا در سال 2007 در رتبه 48 ام دنیا قرار داشته است. این واقعیت، ضرورت محافظت از سرمایه گرانبهای جنگل را در ایران نشان می دهد.

اهمیت این موضوع وقتی بیشتر روشن می شود که بدانیم نزیک به یک چهارم وسعت کشور را بیابانها تشکیل داده و از این رو کشور ما با مشكل مهم و حياتي فرسايش خاك نیز رو به روست؛ چرا که اين فرسايش، مشكلات اقتصادي بسياري را در كانون‌هاي بحراني كشور ايجاد كرده و تنها راه مبارزه با آن، احياي پوشش گياهي مناطق بحراني و حفظ و صيانت از جنگل‌ها است که این کار وظیفه متخصصین جنگلداری است.

جنگلداری مجموعه‌ای از علوم و فنون است که برای شناخت جوامع مختلف جنگلی و آگاهی از کیفیت و کمیّت آنها، تربیت، پرورش و بهره‌برداری مستمر از تولیدات جنگلی، روش‌های مختلف قطع و حمل درختان قطع شده، جاده‌سازی درجنگل و مهمتر از همه، حفاظت،‌ احیا و توسعه مناطق جنگلی به عنوان تعدیل و تنظیم کننده شرایط آب و هوایی و خاکی و منبع تولید کننده چوب به کار گرفته می‌شوند. کاهش فرسایش خاک، فراهم ساختن زیستگاه‌های حیات وحش و تعبیه چراگاه برای دامها به منظور کاهش فشار وارده بر بافت گیاهی جنگل از مهمترین وظایف متخصص جنگلداری است.

رشته مهندسی منابع طبیعی - جنگلداری با توجه به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری دارای گرایشهای جنگلداری، جنگلداری شهری، جنگلداری و اکولوژی جنگل، مدیریت جنگلداری در پارکهای جنگلی، جنگلداری مناطق خشک، جنگلداری عمومیو رشته جنگلداری (بدون گرایش) می باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته مذکور، معرفی رشته های ارشد و دکتری جنگلداری(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

گرایشهای ارشد جنگلداری (بر اساس دفترچه راهنمای کنکور ارشد 93) : 

  •  جنگلداری

  •  مهندسی جنگل

  • جنگل شناسی و اکولوژی جنگل

گرایشهای دکترای جنگلداری (بر اساس دفترچه کنکور دکترا 93):

  •  جنگلداری

  •  مهندسی جنگل

  • جنگل شناسی و اکولوژی جنگل

منبع : سایت مسیر ایرانی


دسته بندی: مقالات,رشته های دانشگاهی,
برچسب ها : رشته کارشناسی مهندسی منابع طبیعی جنگلداری , کارشناسی مهندسی منابع طبیعی جنگلداری , جنگلداری ,

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد