کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 04 اسفند 1402
کشاورزی روز

خسارت 4680 میلیارد ریالی سیل شمال غرب کشور به بخش کشاورزی

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت:وقوع سیل در استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل 4680 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد کرده است. 

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی ضمن اعلام این خبر گفت: وقوع سیل روزهای 25 و 26 فروردین ماه در استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل 4680 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد کرده است.

وی افزود: از کل خسارات ناشی از سیل به این استان ها، 32 درصد مربوط به بخش زراعت و 36 درصد زیر بخش باغبانی می شود.

موسوی افزود: 32 درصد خسارات نیز به زیر بناها و دیگر زیر ساخت های بخش کشاورزی وارد شده است.

وی اظهار داشت: بر اساس بررسی های اولیه شدت، مدت و فراوانی وقوع نزولات آسمانی که در برخی مناطق حدود یک سوم کل متوسط بارش سالانه و با دوره بازگشت بیش از 50 ساله نازل شده از دلایل وقوع سیل در این استان ها بوده است.

موسوی، وجود توده هوای گرم قبلی که موجب ذوب سریع برف و افزایش روان آب ها شده، عدم رعایت حریم رودخانه ها در طراحی ها و ساخت و سازها و عدم تخصیص اعتبار برای اجرای به موقع طرح های پیشگیرانه مانند آبخیزداری و مرتعداری را از دیگر عوامل موثر بر جاری شدن سیل عنوان کرد.

 

 


دسته بندی:
برچسب ها : وقوع سیل در استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل , زیر ساخت های بخش کشاورزی , کشاورزی , سیل , اردبیل , آذربایجان شرقی , آذربایجان غربی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد