کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

معرفی پنج نوع بیماری گیاه برنج

بیماری پوسیدگی ساقه : ( برنج )

عامل بیماری ، لپتوسفریا سالوینی Leptosphaeria salvini است . این بیماری موجب خوابیدگی می شود و برای آن واریته های خیلی مقاوم وجود ندارد . واریته های دانه کوتاه و زودرس ، به این بیماری مقاوم تر هستند تا واریته های دانه بلند و دیررس . این بیماری در ایران مشاهده نشده است .

بیماری لکه قهوه ای برنج :

عامل بیماری ، هلمینتوسپوریوم اوریزه Helminthosporium oryzae نام دارد و موجب پیدایش لکه هایی روی برگ ها و دانه ها می شود که بر اثر آن برگ ها خشک خواهد شد . در این مورد هم واریته های خیلی مقاوم تجارتی وجود ندارد . در ایران ، این بیماری وجود دارد ولی از میزان خسارت و اهمیت آن اطلاع دقیقی دردست نیست .

بیماری لکه آبی یا بیماری بلاست برنج :

عامل این بیماری پیریکولاریا اوریزه Pyricularia oryzae تشخیص داده شده است . این هم نوعی بیماری قارچی است که موجب شکسته شدن خوشه ها و پیدایش لکه هایی روی برگ ها و دانه ها می شود . واریته های مقاوم برای آن پیدا شده اند . این بیماری در ایران حائز اهمیت است . میزان خسارت آن در بعضی سال ها و در بعضی از مزارع حدود 30 تا 40 درصد است .

سیاهک برنج :

عامل بیماری ، تیلسیاهوریدا Tilletia horrida است . این سیاهک نوعی سیاهک پنهان است و از خارج دانه دیده نمی شود . واریته های مختلف برنج ، نسبت به این بیماری درجات مقاومت متفاوتی دارند . این بیماری در ایران دیده نشده است .

پوسیدگی طوقه ی ریشه : ( برنج )

عامل بیماری ، جیبرلافوجیکوروی Gibberella fujikuroi است . این ، نوعی بیماری است که به وسیله ی قارچ فوزاریوم تولید می شود . در مورد مقاومت به آن اطلاعی در دست نیست .

منبع :

بهمن یزدی صمدی ، سیروس عبدمیشانی - ۱۳۸۶-کتاب اصلاح نباتات زراعی - مرکز نشر دانشگاهی

دسته بندی: آفات و بیماری ها,زراعی,
برچسب ها : بیماری پوسیدگی ساقه برنج , بیماری لکه قهوه ای برنج , بیماری لکه آبی یا بیماری بلاست برنج , سیاهک برنج , پوسیدگی طوقه ی ریشه برنج ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد