کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

امضا یادداشت تفاهم همکاری ایران و ارمنستان در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی

در جریان مذاکرات محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و ایگناتی آراکلیان وزیر کشاورزی ارمنستان که روز سه شنبه در ایروان انجام شد، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین سرویس دولتی امنیت غذایی وزارت کشاورزی این کشور و سازمان حفظ نباتات ایران، امضا شد.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایرنا، در این دیدار که سیدکاظم سجادی سفیر ایران نیز حضور داشت، طرفین پیشنهادهای مطرح برای گسترش همکاری های دو کشور در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته را بررسی کردند.

آراکلیان وزیر کشاورزی ارمنستان، یادداشت تفاهم امضا شده را فرصتی برای فعالان اقتصادی و شرکت های دو کشور خواند تا با مسیری مشخص تر و سهولت بیشتر به همکاری، تجارت، صادرات و واردات بپردازند.

راه اندازی تولید مشترک در عرصه دامپروری و پرورش گیاه، فعالیت مشترک در منطقه آزاد تجاری و واردات کالاهای نیمه تمام به این منطقه و تبدیل به کالای نهایی و سپس با استفاده از موقعیت ارمنستان، صادرات آن به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا محورهای اصلی یادداشت تفاهم امضا شده است.

حجتی نیز در این دیدار وضعیت همکاری های دو کشور در حوزه های کشاورزی، دامپروری و شیلات را خوب خواند و تاکید کرد که روند این مناسبات باید بیش از پیش پرشتاب تر شود. 

سجادی سفیر ایران نیز در این نشست، مذاکرات برنامه ریزی شده هیات ایرانی را زمینه ای برای تحرک بخشیدن به همکاری های دو کشور در بخش کشاورزی و دامپروری خواند و گفت که تلاش های دو کشور موجب شکل گیری پنجره جدیدی در روابط شده است و بی شک دستاوردهای آن سال های آینده مشخص خواهد شد.

حجتی که دیروز وارد ایروان شد با کاران کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان نیز دیدار و مذاکره خواهد کرد و همچنین در جریان این سفر چهار روزه از چند پروژه در بخش های مختلف کشاورزی و صنایع وابسته دارای استانداردهای روز بازدید خواهد کرد.

تهران و ایروان که روابط بسیار نزدیک سیاسی دارند، از دی ماه سال گذشته پس از سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی به ایروان، مذاکره با سرژ سرکیسیان همتای ارمنستانی و امضای چندین سند همکاری، اجرای برنامه های مختلفی را برای افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری و افزایش سطح ارزش مبادلات بین دو کشور را در دستور کار دارند. 

 


دسته بندی:
برچسب ها : حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی , راه اندازی تولید مشترک در عرصه دامپروری و پرورش گیاه , ایگناتی آراکلیان وزیر کشاورزی ارمنستان , محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران , یادداشت تفاهم همکاری ایران و ارمنستان , تفاهم همکاری ایران و ارمنستان , ایران و ارمنستان ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد