کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز پنجشنبه 09 آذر 1402
کشاورزی روز

بهره برداری از جنگل ها تا پایان امسال به صفر می رسد

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشورگفت: درصددیم تا پایان امسال کل بهره برداری از جنگل ها را در توافق با مجریان به صفر برسانیم.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها ، خداکرم جلالی افزود: 14 میلیون و 300 هزار هکتار جنگل در کشور داریم که فقط از 50 درصد جنگل های شمال بهره برداری می شود.

وی گفت: براساس توصیه های مقام معظم رهبری و سیاست های دولت و برنامه ششم توسعه باید بهره برداری از جنگل ها تا سه سال آینده متوقف شود اما ما درصددیم این اقدام تا پایان امسال تحقق یابد.

جلالی افزود: هم اکنون بهره برداری از جنگل ها به حداقل ممکن رسیده است و همه قراردادهای مربوط به بهره برداری را متوقف خواهیم کرد و رویکرد حفاظتی در جنگل های شمال را پیگیری می کنیم.

وی ادامه داد: البته بهره برداری های غیرچوبی در جنگل های جنوب انجام می شود به این ترتیب که هم اکنون یک میلیون و 600 هزار خانوار کشور معیشت و اقتصادشان وابسته به جنگل است و از طریق گیاهان دارویی ارتزاق می کنند و در برخی مناطق که هنوز گازرسانی انجام نشده است سوخت هیزم از جنگل ها و درختان خشک شده تامین می شود.

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از توقف بهره برداری جنگل ها چه برنامه ای برای حفاظت از جنگل ها خواهید داشت، گفت: توقف بهره برداری به معنای رهاکردن جنگل نیست بلکه همه عوامل آسیب رسان به جنگل باید کنترل شود و ما تلاش می کنیم با مجریانمان درخصوص اقدامات پرورشی و حفاظتی قرارداد منعقد کنیم.

جلالی افزود: در بخش مرمت راه ها ، جلوگیری از آتش سوزی و دیگر تهدیداتی که جنگل ها را تهدید می کند با مجریان قراردادهایی منعقد کرده ایم.

وی درخصوص نقش مردم در بهره برداری غیرچوبی از جنگل گفت: ما 16 گونه از گونه های جنگل را باتوجه به شرایط اقلیمی رویشگاه های جنگلی شناسایی کرده ایم که این گونه های جنگلی را مردم کاشته و از محصولاتش بهره برداری می کنند و در دولت یازدهم 143 هزار هکتار به این شکل اداره شد.

جلالی افزود: ما به آنها نهال می دهیم و مراقبت و حفاظت به عهده خودشان است و از محصولات تولید شده امرار معاش می کنند اما مدیریت عرصه همچنان در اختیار دولت است.

وی گفت: در بحث حفاظت از جنگل هم اقدام مشارکتی انجام داده ایم که هم اکنون حفاظت 18 میلیون هکتار از جنگل ها به عهده مردم است و در این مناطق هم تخریب و هم تصرف و هم آتش سوزی جنگل به حداقل رسیده است و باید تلاش کنیم این رویکردهای مردمی تقویت شود.

 

 


دسته بندی:
برچسب ها : بهره برداری از جنگل ها , بهره برداری های غیرچوبی در جنگل های جنوب , جنگل های جنوب , سوخت هیزم از جنگل ها و درختان خشک شده تامین می شود , توقف بهره برداری جنگل ها , هم اکنون حفاظت 18 میلیون هکتار از جنگل ها به عهده مردم است , جنگل ها , همه عوامل آسیب رسان به جنگل باید کنترل شود ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد