کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 27 خرداد 1403
کشاورزی روز

افزایش تولید گندم با کاهش ۶۰۰ هزار هکتاری سطح زیرکشت در سه سال اخیر

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: با وجود افزایش تولید، سطح زیر کشت گندم را طی سه سال ۵۷۵ هزار هکتار کاهش داده‌ایم.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، اسماعیل اسفندیاری‌پور در پاسخ به این سؤال که برخی معتقدند، به دلیل آب‌بر بودن گندم، باید سطح زیر کشت این محصول را کاهش داد و نیازی به تولید 14 میلیون تن گندم در کشور نیست، با رد این موضوع اظهار داشت: کارشناسان در جریان هستند که دوره رشد و نمو گندم هم‌زمان با بارش‌های پاییزه و زمستانه است و دو سوم سطح زیرکشت گندم در کشور دیم است که از طریق آب سبز یا همان آب باران تغذیه می‌شود و نیازی به آبیاری ندارد.

وی با اشاره به این موضوع که در استان‌هایی که بیشترین حجم گندم تولید می‌شود نیز مصرف آب بالا نیست، خاطرنشان کرد: استان گلستان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گندم در کشور شاید سالانه 55 تا 60 میلیون مترمکعب آب برای یک میلیون تن گندم مصرف نکند؛ چراکه این استان‌ها پربارش و مرطوب هستند که مصرف آب زیادی ندارند.

اسفندیاری‌پور گفت: در طرح گندم یک استراتژی تعریف کردیم که اصول فنی زراعت در آن دیده شده و نگاهمان کاهش سطح زیرکشت گندم آبی از دو میلیون و 475 هزار هکتار طی 3 سال به یک میلیون و 900 هزار هکتار رسیده، یعنی 600 هزار هکتار سطح زیر کشت در بخش آبی کاهش داشته‌ایم.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی به اقدامات انجام‌شده برای افزایش عملکرد در هکتار و کاهش مصرف آب در بخش گندم اشاره کرد و افزود: استفاده از بذر ارقام جدید، استفاده از بذرهای پرمحصول، تغذیه مناسب، مکانیزاسیون، کنترل عوامل خسارت‌زا و کنترل انواع آفات و بیماری‌ها و همچنین ورود کمباین‌های جدید به مزارع باعث شده تا بتوانیم نیاز گندم داخل کشور را خودمان تأمین کنیم.

گندم محصول کم آب بر است

اسفندیاری‌پور تأکید کرد: گندم جزو محصولاتی است که کمترین مصرف آب را دارد و جزو گیاهان کم‌آب‌بر است، به‌طوری‌که بر اساس مطالعات انجام‌شده اخیر در بخش کشاورزی فقط 18 تا 20 درصد آب مصرفی این بخش برای گندم استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زراعت‌های تابستانه بیشترین حجم مصرف آب را دارد، افزود: برای همین سوق دادن محصولات به سمت کشت پاییزه در راستای برنامه اقتصاد مقاومتی در وزارت جهاد کشاورزی طراحی شد، تا به سمتی برویم که محصولات اساسی ما در کشور تأمین شده و محدودیت آب را هم در نظر بگیریم.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خطاب به آنهایی که عنوان می‌کنند گندم مازاد نباید در کشور تولید شود، اظهار داشت: تا افق 1404 رویکرد صادراتی در گندم نداریم؛ چراکه به دلیل محدودیت‌های آب، مزیت هم نداریم.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود کارشناسان معتقدند بدون آزمایش خاک و تقویت نقاط ضعف خاک، کودهای بی‌رویه به مزارع داده می‌شود که سبب کاهش عملکرد در هکتار شده نیز گفت: با آموزش‌هایی که توسط مروجین داده می‌شود، اکنون اکثر کشاورزان آزمایش خاک را انجام می‌دهند؛ چراکه آزمایشگاه‌ها به‌اندازه کافی در سطح کشور وجود دارد و با این کار مقدار عنصری که از خاک برداشت می‌شود توسط کود مناسب به خاک برگردانده می‌شود و مصرف کود حیوانی در کنار کود شیمیایی به‌عنوان غذای گیاه در دستورکار است.

وی تأکید کرد: به دنبال افزایش سطح زیرکشت نیستیم و گفت در 4 سال گذشته متوسط خرید گندم از کشاورزان 8 میلیون و 800 هزار تن در سال بوده که همین میزان به مصرف نانوایی‌ها می‌رسد.

مجری طرح گندم اضافه کرد: باید تمام ابعاد را مدنظر گرفت و نباید با خوش‌خیالی کشاورزان را دلسرد کنیم، تا خدای‌ناکرده دوباره نیاز به واردات گندم داشته باشیم؛ چراکه ما زندگی‌مان را با آن طرف آب تنظیم نمی‌کنیم. آنها حمایت‌های متعددی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم از کشاورزان خود انجام می‌دهند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اظهار امیدواری کرد تا امسال نیز با توجه به آغاز فصل کشت پاییزه، دولت نرخ تورم را برای افزایش نرخ خرید تضمینی در نظر بگیرد که رقمی حدود 9 درصد است.

دسته بندی:
برچسب ها : افزایش تولید گندم با کاهش ۶۰۰ هزار هکتاری سطح زیرکشت , افزایش تولید گندم , تولید گندم , گندم ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

اين نظر توسط محمدباقر کیهانی در تاريخ 1396/06/26 و 22:24 دقيقه ارسال شده است.
سلام بر دلسوزان آینده نگر آب اگر برای تولید قوت غالب مردم که استراتژیک هم هست مصرف نشود پس کجا باید مصرف گردد?لطفارقمی با بازنده بالاو مقاوم به سرما زدگی آفت تحویل کشا!ورزان دهید وبهای گندم رابه موقع پرداخت کنید!

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد