کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز شنبه 05 اسفند 1402
کشاورزی روز

تولید پنیرهای گیاهی برای نخستین‌بار در دنیا

عضو تیم دانشگاه سیستان و بلوچستان  با بیان اینکه از پروتازهای موجود در برخی گیاهان بومی استان می‌توان به‌عنوان جایگزینی برای تولید پنیر استفاده کرد، گفت: مایع پنیرهای استفاده شده در صنعت پنیرسازی از انواع قارچی، حیوانی و یا تجاری است که ارز زیادی را نیز به جهت واردات آنها از کشور خارج می‌کند.

ولی‌زاده با اشاره به اینکه بومیان برخی مناطق سیستان و بلوچستان اقدام به تولید پنیر گیاهی می‌کرده‌اند، افزود: یکی از گیاهانی که کاندیدای نسبتاً مناسبی برای تولید پنیرهای گیاهی است، گونه پنیر باد است که منحصراً در این استان می‌روید و تحقیقات اولیه نشان داده که بومیان منطقه برای تولید پنیر از آن استفاده می‌کردند.

وی تصریح کرد: در همین راستا طرحی را برای تولید پنیر گیاهی و تجاری‌سازی آن تعریف کردیم که استخراج عصاره و خالص‌سازی پروتاز را نیز با همکاری کارخانه پگاه خراسان انجام دادیم.

این محقق کشورمان ادامه داد: سپس پنیر تولیدشده مجدداً از لحاظ کمی، کیفی و ویژگی‌های شیمیایی مورد ارزیابی قرار گرفت که در نتایج اولیه دریافتیم این مایع پنیر برای جایگزینی مایع پنیرهای تجاری و تولید پنیرهای گیاهی هم از پتانسیل خوبی برخوردار است و هم برای تجاری‌سازی قابل قبول است.

ولی‌زاده تأکید کرد: در نتایجی که از آزمایشات سایر کشورها در این باره حاصل شده تنها به قابل قبول بودن این نوع پروتاز برای تولید پنیر تأکید شده است و تکنولوژی ساخت این پنیرهای گیاهی منحصراً در اختیار ایران قرار دارد.

وی یادآور شد: همچنین علی‌رغم تولید بومی این نوع پنیر در برخی نقاط سیستان و بلوچستان، اما تولید آن در سطح وسیع و تجاری‌سازیش از معدود کارهایی است که انجام شده است.

ولی‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: امید می‌رود بتوانیم این طرح را ادامه دهیم و به مرحله تجاری‌سازی برسانیم تا تحولی بزرگ در صنعت پنیرسازی ایجاد شود./

 منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی: تازه ها,صنایع تبدیلی,
برچسب ها : پنیر , تولید پنیر گیاهی , پنیر گیاهی , تولید پنیرهای گیاهی برای نخستین‌بار در دنیا ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد