کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 12 آذر 1402
کشاورزی روز

عرضه 1.1 میلیون تن کودشیمیایی در 9 ماه سال 94

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از تداوم ثبات قیمت کود اوره با وجود مخالفت پتروشیمی ها و توزیع یک میلیون و یکصد هزار تن کودشیمیایی در 9 ماه گذشته با توجه به نیاز سالیانه کشور به چهار میلیون و 700 هزار تن کود خبر داد.
یزدان سیف در نشست خبری درباره تامین و توزیع انواع کودشیمیایی به کشاورزان افزود: هم اکنون مصرف کودشیمیایی بخش کشاورزی ایران، 57 کیلوگرم در هکتار برابر با یک سوم استاندارد جهانی است.
به گفته او، میانگین مصرف عنصر پایه کود در دنیا 120 کیلوگرم در هر هکتار است.
وی گفت: در سال 1384 مصرف کود شیمیایی در ایران 115 کیلوگرم در هکتار بود که با توجه به عملکرد نامناسب دولت نهم و دهم، میزان مصرف کود کشور به 36 کیلوگرم در هکتار کاهش یافت.
وی درباره اقدام های دولت یازدهم در این زمینه گفت: پارسال میزان مصرف کودشیمیایی برای غنی سازی خاک و تغذیه گیاهان به 57 کیلوگرم در هکتار رسید و رتبه ما را در جهان به 90 ارتقا داد.
به گفته وی، در سال 2012 میلادی (1391 خورشیدی) ایران در مصرف کود رتبه 117 جهان را داشت.
وی تاکید کرد خاک به اصلاح برخی املاح نیازمند است که باید از طریق مصرف کودها تامین شود.
سیف افزود: گیاهان ما از لحاظ تغذیه ای دچار فقر غذایی شده اند که همین امر در کاهش عملکرد و اقتصاد کشاورزان تاثیر بسزایی داشته است.
** توزیع 1.1 میلیون تن کودشیمیایی در 9 ماه گذشته
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: از آغاز امسال تاکنون بیش از یک میلیون و یکصد هزار تن انواع کودشیمیایی در کشور توزیع شده است.
وی اضافه کرد: با توجه به بارندگی ها احتمال می دهیم مصرف نهاده تا پایان سال افزایش یابد و تغذیه گیاهان نیز مناسب تر شود.
به گفته سیف، برآوردها نشان می دهد کشور به چهار میلیون و 700 هزار تن کود در سال نیاز دارد اما اکنون سالیانه یک میلیون و 600 هزار تن کود استفاده می شود که در آینده بخش کشاورزی را با مشکل جدی روبرو می کند.
چندی پیش «کامبیز بازرگان» رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، از نیاز سالیانه بخش کشاورزی به چهار میلیون تن کود خبر داده و مصرف فقط 2 میلیون تن کود در سال های گذشته را سبب کاهش بنیه غذایی خاک و تهدیدکننده تولید محصول های کشاورزی دانسته بود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: در سال های گذشته بخش زیادی از کود کشور از چین و هند وارد می شد اما تلاش داریم در پساتحریم ها کود باکیفیت و استاندارد را از کشورهای اروپایی تامین کنیم.
وی افزود: پیش بینی می شود رفع تحریم ها در دو تا سه سال گذشته رشد قابل توجهی را در صنعت کود ایجاد کند.
بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو خواهد شد.
** تغییری در قیمت کودشیمیایی نداریم
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: هیچ برنامه ای برای تغییر قیمت عرضه کود به کشاورزان وجود ندارد و کود طبق روال پارسال توزیع خواهد شد.
وی افزود: کود شیمیایی جزء کالاهای اساسی، حساس و ضروری است که مشمول قیمت گذاری می شود و قیمت آن در ستاد تنظیم بازار تعیین شده است.
سیف از ثبات قیمت خرید مواد مورد نیاز این شرکت از پتروشیمی ها خبر داد و گفت: کارگروه تنظیم بازار و ستاد هدفمندی یارانه ها، از پتروشیمی ها خواستند اگر مدعی ضرر و زیانند، مستندات خود را برای تعیین قیمت، به سازمان حمایت اعلام کنند تا از آن طریق پرداخت شود.
وی اضافه کرد: قیمت کود اوره به عنوان یکی از تولیدهای پتروشیمی، تثبیتی است؛ بنابراین هم قیمت خرید ما از پتروشیمی ها و هم قیمت فروش ما به کشاورزان تغییری نکرده است و تا این لحظه نیز هیچ برنامه ای برای تغییر قیمت کود اوره وجود ندارد.
وی ادامه داد: اگر قیمت خوراک پتروشیمی ها افزایش یابد به قاعده ماده 90 قانون اجرای سیاست های اصل 44، باید پتروشیمی ها ضرر و زیان خود را از دولت دریافت کنند.
وی ادامه داد: بنابراین به استناد قانون تعزیرات حکومتی، قانون مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام قابل اجراست و هیچ قانون دیگری نمی تواند آن را تغییر دهد.
** واردات 125 تن بذر دانه روغنی در سال 1393
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: در زمینه کشت کلزا با چند مشکل مانند مقاوم نبودن بذرها به سرما و ریزش زیاد آنها روبرو بودیم.
وی ادامه داد: فرانسه یکی از کشورهایی است که مناطق سردسیر آن شرایطی همانند ایران دارد؛ بنابراین در نظر گرفتیم بخشی از بذرهای مورد نیاز برای کشت دانه های روغنی را از این کشور وارد کنیم.
وی تصریح کرد: پارسال 125 تن بذر وارد کشور شد که بیش از 90 تن از فرانسه و بقیه از دیگر کشورها بود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کمک دولت را برای بهره گیری از تحقیق داخلی درباره اقتصادی کردن تولید خواستار شد.
سیف تصریح کرد: شرط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی برای واردات بذر، انتقال دانش فنی آن به کشور است؛ زیرا با واردات کیفی بذر می توان شاهد ارتقای عملکرد بخش کشاورزی بود.
وی افزود: حفظ محیط زیست بدون توجه به اقتصاد کشاورزی امکان پذیر نخواهد بود. 

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی

دسته بندی:
برچسب ها : شرکت خدمات حمایتی کشاورزی , مصرف کود شیمیایی در ایران , میزان مصرف کود کشور , خاک , گیاهان ما از لحاظ تغذیه ای دچار فقر غذایی شده اند , گیاهان , کاهش عملکرد و اقتصاد کشاورزان , اقتصاد کشاورزان , موسسه تحقیقات خاک و آب کشور , کود شیمیایی جزء کالاهای اساسی، حساس و ضروری است , قیمت کود اوره , با واردات کیفی بذر می توان شاهد ارتقای عملکرد بخش کشاورزی بود , اقتصاد کشاورزی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد