کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 27 خرداد 1403
کشاورزی روز

تولید 4 میلیون و 500 هزارتن مرکبات امسال در کشور

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید مرکبات امسال بسیار خوب گزارش شده است، گفت: ذخیره‌سازی ۴۵ هزار تن پرتقال و ۲۰ هزار تن سیب برای شب عید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.
ابوالقاسم حسن‌پور گفت: امسال بیش از 4 میلیون و 500 هزار تن مرکبات در کشور تولید شد که حدود 4 میلیون و 200 هزار تن آن تاکنون برداشت شده است.
وی افزود: برداشت بخشی از مرکبات از جمله نارنگی والنسیا که در جنوب کشور تولید می‌شود، به دلیل دیررس بودن به اسفند، فروردین و حتی اردیبهشت موکول می‌شود.
مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: امسال حدود 2 میلیون و 500 هزار تن پرتقال در کشور تولید شده است.
حسن‌پور تصریح کرد: علاوه بر تولید خوب مرکبات، امسال از نظر آفات و بیماری‌ در باغات مرکبات مشکل خاصی وجود نداشت و بیماری در باغات به حداقل رسید. 
وی با بیان اینکه باغداران امسال رغبت و تمایل بیشتری به اصلاح باغات و تولید دارند، اظهار داشت: این اتفاق بر اثر جلوگیری از واردات میوه افتاد ضمن اینکه تقاضا برای ارقام جدید نهال حکایت از رغبت باغداران برای افزایش تولید دارد.
مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: افزایش تقاضا برای ارقام جدید نهال در مواردی ما را با محدودیت و کمبود نهال مواجه کرده است.
مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسری با بیان اینکه جلوگیری از واردات میوه تا حدودی بر افزایش قیمت‌ها تأثیرگذار بود، تصریح کرد: اما این امر برای ارتقاء بخش باغبانی کشور اجتناب‌ ناپذیری بود.
حسن پور تصریح کرد: بسیار از باغداران اذعان دارند که در سال‌های گذشته موفق به فروش محصول به قیمت تمام شده نمی‌شدند و اغلب در تولید ضرر می‌کردند، اما در سال‌های 93 و 94 میوه تولیدی را با قیمت خوبی به فروش رسانده‌اند.
مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: برآوردها نشان می‌دهد، وضعیت صادرات مرکبات خوب بوده و حتی نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
وی بیان داشت: صادرات پرتقال و نارنگی به روسیه هم در حال انجام است.
مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: سردخانه‌ها پر از میوه پرتقال است و آمادگی صادرات این محصول کاملا برخوردار هستیم.
حسن پور همچنین از ذخیره‌سازی پرتقال و سیب برای سال نو خبر داد و اظهار داشت: برنامه وزارتخانه ذخیره‌سازی 45 هزار تن پرتقال و 20 هزار تن سیب است.
وی بیان داشت: ذخیره‌سازی میوه شب عید به سازمان تعاون روستایی سپرده شده است و طبق اطلاعاتی که دارم این سازمان تاکنون 27 هزار تن پرتقال را برای شب عید ذخیره کرده است.

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی

دسته بندی:
برچسب ها : باغداران , سیب , میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری , وزارت جهاد کشاورزی , اصلاح باغات و تولید , کشاورزی , مرکبات ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد