کشاورزی روز

( کشاورزی - محیط زیست - دامپروری - شیلات )
امروز سه شنبه 09 آذر 1400

پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی به جشنواره ملی آشتی با طبیعت

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به جشنواره ملی آشتی با طبیعت، نتایج پژوهش های عمیق علمی را بیانگر نقش موثر و برجسته طبیعت در سلامت روان و حتی جسم انسان دانست و تاکید کرد: زندگی در طبیعت و انس با مظاهر آن می تواند حالات روانی نامتعادل افراد را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگرداند.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست ، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در این پیام تصریح کرد: رابطه بین انسان و طبیعت، تنگاتنگ و تأثیر گذار است. پیوندی که هر قدر هم بدان بی توجه باشیم، در نهایت، ناچار به پذیرش آن هستیم. چرا که طبیعت و زیبایی های آن، همواره الهام بخش بشر برای خلق آثار بدیع و تلطیف روان و مأمنی برای فرار از هیاهوی دنیای بیرونی و درونی بوده و هست.

 وی در این پیام خاطرنشان کرد: نتایج پژوهش های عمیق علمی، بیانگر نقش موثر و برجسته طبیعت در سلامت روان و حتی جسم انسان است تا جایی که زندگی در طبیعت و انس با مظاهر آن، می تواند حالات روانی نامتعادل افراد را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، انس و آشتی با طبیعت و نگریستن مناظر زیبای آن را باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی، آرامش و احساس شادی، رضایت خاطر، اخلاق خوب، صمیمیت، کاهش استرس، کاهش عصبانیت و تنش، افزایش تمرکز، ارتقای عملکرد و کارآیی افراد و همچنین آرامش اعصاب دانست.

 آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی که برخاسته از اوج نیاز جامعه برای تحصیلات عالی مردم است، در مرحله دوم برنامه های خویش، قدم به وادی تحقیق و پژوهش گذاشته که یکی از بهترین دستاوردهای آن پیشرفت در دانش پلاسما و صنعت ایتر است که پلاسما، تهدیدهای زیست محیطی را تبدیل به فرصت ایجاد نیروگاه های تولید انرزی می نماید و ایتر، با جوش هسته ای پاک ترین انرژی را مانند خورشید به زمین می بخشد.

 وی در این پیام یادآور شد: با این توضیحات، یکی از اهداف برگزاری جشنواره آشتی با طبیعت، می تواند فرهنگ سازی کاهش آسیب به طبیعت در بخش زباله های شهری و زباله های مؤسسه های صنعتی و تقویت رابطه انسان با محیط زیست و تاکید بر توجه همگان به این فرهنگ باشد که ریشه در آموزه های آیات و روایات اسلامی دارد.

 وی به تهدید جهان با توجه به تغییر اقلیم اشاره کرد و افزود: این تهدیدات عقلای جوامع بشری را برای چاره اندیشی گردهم می آورد، ورود دانشگاه آزاد اسلامی به این موضوع، حتی برای موضوعات جزئی در واحدها نشان از دلسوزی و آینده نگری مسئولان و دانشجویان و همراهی آنها با دلسوزان جهانی دارد که البته این دانشگاه در سطوح کلان هم طرح ها و برنامه های بزرگ و فراگیری دارد که به موقع اعلام خواهد شد.

 در این ادامه این پیام همچنین آمده است: مهم این است که باید با طبیعت پیرامون خود آشتی کنیم، در غیر این صورت، برای نسل آینده پاسخی نخواهیم داشت. در این شرایط وظایف دانشگاه های دنیا، تربیت شهروند بافرهنگ، مسئول و متعهد است، که دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مسیر گام برداشته و حتّی دانشکده ای به نـام محیط زیسـت در واحد علـوم و تحقیـقات تهران راه اندازی کرده و سعـی دارد که در حوزه علمی و آکادمیک حفاظت از محیط زیست، اثرگذار باشد.

 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این پیام به مسئولان همه واحد ها در سراسر کشور توصیه کرد: برای نهادینه کردن نگاه علمی به محیط زیست، از پایان نامه هایی که در رابطه با انسان و طبیعت نوشته می شوند، حمایت کنند.

 آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: اصل پنجاهم قانون اساسی صراحتاً می گوید: «در جمهوری‏ اسلامی، حفاظت‏ محیط زیست‏ که‏ نسل‏ امروز و نسل های‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می ‏شود. از این‏ رو فعالیت های‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ که‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیر قابل‏ جبران‏ آن،‏ ملازمه‏ پیدا کند، ممنوع‏ است.»

 

در پایان این پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی از مسئولان برگزاری این جشنواره ملی در دانشگاه آزاد واحد رشت تشکر و تاکید کرد که اگر نوعدوستی و هم زیستی مسالمت آمیز را مبنای نظر قرار دهیم، اکنون با یک پدیده فراملی و منطقه ای، همچون ریزگردها مواجه هستیم که تهدیدکننده محیط زیست است. البته برای حفاظت از محیط زیست باید انگیزه جمعی داشته باشیم و رسانه ها و به ویژه صدا و سیما نیز برای ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست و رساندن پیام جشنواره، با خانواده دانشگاه آزاد اسلامی همکاری کنند که با سلاح علم، پیشتاز ورود به این میدان شده است.

دسته بندی: خبر,محیط زیست,
برچسب ها : جشنواره ملی آشتی با طبیعت , آیت الله هاشمی رفسنجانی , رابطه بین انسان و طبیعت , جشنواره آشتی با طبیعت , باید با طبیعت پیرامون خود آشتی کنیم , هاشمی رفسنجانی , نگاه علمی به محیط زیست , حفاظت‏ محیط زیست , اصل پنجاهم قانون اساسی , ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد