کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

هشدار رییس اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران : افت کیفیت سیب‌زمینی

رییس اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران از افت کیفی سیب‌زمینی خبر داد و گفت: با توجه به پایین بودن قیمت خرید تضمینی، این محصول از سوی واسطه‌ها از کشاورز جمع‌آوری می‌شود و با 600 تومان افزایش قیمت در هر کیلو در بازار مصرف عرضه می‌شود.

حسن محمدی اظهار کرد: حدود 180 هزار هکتار از زمین‌های زراعی کشور تحت کشت سیب‌زمینی هستند که به طور متوسط از هر هکتار 22.5 تن محصول برداشت می‌شود اما با توجه به کاهش کیفیت و افت بازارپسندی محصول پیش‌بینی می‌شود در سال جاری با کمبود این محصول مواجه شده و دست به دامن واردات شویم.

وی افزود: سیب‌زمینی باکیفیت، کیلویی 330 تومان از کشاورز خریداری شده اما کیلویی 900 تومان در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد که در این میان مصرف‌کننده و تولیدکننده هر دو متضرر می‌شوند.

رییس اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران درباره وضعیت این محصول در کشور گفت: کشاورزان امسال مجبور به نگهداری سیب‌زمینی برای کاشت مجدد به عنوان غده شدند و همین موضوع افزایش فسادپذیری انبارهای سیب‌زمینی، افت کیفیت و بازار پسندی این محصول را سبب شد.

محمدی با اشاره به احتمال کمبود سیب‌زمینی و نیاز به واردات آن برای تأمین نیاز داخلی در سال جاری عنوان کرد: سیب‌زمینی به عنوان یکی از محصولات مهم کشاورزی که ارتزاق قشر آسیب‌پذیر قلمداد می‌شود، رها شده و برنامه‌ای برای ساماندهی آن وجود ندارد. این درحالیست که بر اساس بند 6 و 7 قانون افزایش بهره وری باید تولی‌گری در این حوزه به بخش خصوصی واگذار شود.

به اعتقاد وی بی‌برنامه‌گی در تولید با کاهش کیفیت و بازارپسندی همراه شده لذا محصولی که برای هر کیلوی آن 400 لیتر آب شیر مصرف می‌شود خوراک دام و طیور و مصرف صنایع شده است.

محمدی با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی امسال برای هر کیلو سیب‌زمینی 154 تومان بوده است گفت: قیمت خرید تضمینی سال آینده سیب‌زمینی 192 تومان پیشنهاد شد که این موضوع سبب شده تا سیب‌زمینی تولیدی توسط دلالان و واسطه‌ها جمع‌آوری شود.

رییس اتحادیه سیب‌زمینی کاران با بیان اینکه در حال حاضر امکان صادرات سیب‌زمینی وجود ندارد گفت: بر اساس اعلام آمادگی قبلی باید هزار تن سیب‌زمینی با بسته‌بندی‌های 15 کیلویی و غده‌های با وزن 200 تا 400 گرمی کیلویی 1000 تومان به سوریه صادر می‌شد اما با توجه به افت کیفیت محصول امکان چنین صادراتی وجود ندارد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : سیب‌زمینی , افت کیفی سیب‌زمینی , کشت سیب‌زمینی , کاهش کیفیت و افت بازارپسندی سیب‌زمینی , مصرف‌کننده و تولیدکننده سیب زمینی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد