صفحه اصلی   خبر   کشاورزی   توليد 85 هزار تن دانه زيتون در سال جاری
توليد 85 هزار تن دانه زيتون در سال جاری

کشاورزی روز

( کشاورزی - محیط زیست - دامپروری - شیلات )
امروز دوشنبه 03 مهر 1402
کشاورزی روز

توليد 85 هزار تن دانه زيتون در سال جاری

مجري طرح زيتون وزارت جهاد کشاورزي از پيش بيني توليد 85 هزار تن دانه زيتون در سال جاري خبر داد.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از خبرگزاری آريا، مهندس احمد مستخدمي اظهار داشت: سطح باغات زيتون کشور 84 هزار هکتار است که قريب به 35 هزار هکتار آن در منطقه سه گانه قزوين، گيلان و زنجان قرار دارد.

وي درباره عملکرد توليد زيتون کشور بيان كرد: متوسط عملکرد کشور امسال 2.1 تن در هکتار است و در مناطق سه گانه قزوين، گيلان و زنجان عملکرد توليد در اغلب باغات بالاي 5 تن در هکتار است.

مجري طرح زيتون وزارت جهاد کشاورزي با بيان اين که باغات قديمي 18 درصد کل سطح باغات زيتون را تشکيل مي دهد، تصريح کرد: اين باغات نياز به بازسازي و جوانسازي دارند که براي آن برنامه داريم و اميدواريم تا پايان برنامه ششم توسعه با مجموع اقداماتي که صورت مي گيرد، باغات غير اقتصادي و مسن نداشته باشيم.

مستخدمي درباره اجراي پروژه اصلاح و بهسازي باغات قديمي زيتون نيز چنين گفت: امسال پيوند 84 هزار اصله درخت براي تغيير رقم، هرس بازجوانسازي 430 هکتار باغ و مشارکت در تغذيه 1100 هکتار باغ زيتون به منظور افزايش عملکرد را در دستور کار داريم.

وي اعتبارات بخش زيتون در سال جاري را 4.5 ميليارد تومان عنوان و اعلام کرد: 3.3 ميليارد تومان از اين اعتبار براي اصلاح و بهسازي و يک ميليارد و 200 ميليون تومان به توسعه باغات زيتون اختصاص مي يابد.

مجري طرح زيتون وزارت جهاد کشاورزي در عين حال از کشاورزان خواست که در اصلاح و بهسازي باغات مشارکت کنند.

وي با اشاره به اين که روغن زيتون مورد نياز کشور حدود 10 هزار تن در سال است، اذعان داشت: نزديک به 5300 تن روغن زيتون از طريق توليدات داخلي تامين مي شود.

مستخدمي با بيان اين که مصرف سرانه سالانه روغن زيتون براي هر نفر در کشور 130 گرم است، گفت: اين در حالي است که در يونان سرانه مصرف براي هر نفر سالانه نزديک 18 کيلوگرم مي باشد.

وي سرانه مصرف کنسرو دانه زيتون در کشور را 850 گرم اعلام و تصريح کرد: مصرف سرانه کنسرو زيتون در ايران 2.5 برابر دنيا است.

مجري طرح زيتون ادامه داد: ما در توليد کنسرو زيتون کاملا خود کفا هستيم و نيازي به واردات آن نيست.

مستخدمي خاطر نشان کرد که توليد کنسرو زيتون بيش از نياز داخلي است و از اين رو هر سال بخشي از توليد داخل براي سال آينده ذخيره سازي مي شود.

وي با بيان اين که واردات دانه يا ميوه زيتون به هر شکل به کشور ممنوع است، گفت: ورود ميوه زيتون در سنوات گذشته منجر به شيوع آفت مگس زيتون در کشور شد و از اين رو وزارت جهاد کشاورزي واردات ميوه زيتون را به هر شکل ممنوع کرده است.

دسته بندی: خبر,کشاورزی,
برچسب ها : توليد 85 هزار تن دانه زيتون , توليد زيتون , زيتون ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد